شما با مطالعه مطالب این صفحه می توانید تفاوت میکاپ و گریم را بهتر بدانید و همچنین با یاد گرفتن انواع سبک های میکاپ، متناسب ترین سبک را با توجه به سلیقه خودتان برای مهمانی هایتان انتخاب کنید.

تاریخچه آرایش و گریم

می توان گفت ریشه و اصل پیدایش گریم را در مراسم آئینی ابتدایی می توان جست ، در این مراسمات از گریم به شکل ابتدایی استفاده می شده است. چهره ها را با رسوب مختلف ، رنگ های معدنی و یا عصاره گیاهان رنگ آمیزی می کردند. آفریقایی ها نیز علاوه بر بکار بردن رنگ های شاد و زنده برای چهره ، سر را با پرهای رنگی تزئین می کردند و در آئین های خود ، صورتک های بزرگ و کوچک و الوان بر چهره می نهادند ، همچنین سرخ پوستان با بکار بردن رنگ های مختلف بر چهره و تزئین سر با پرهای رنگی و صورتک هایی با رنگ های بسیار شاد ، گریم را در زندگی و آئین های خود به کار می بستند.

آرایش(میکاپ) و گریم صورت

میکاپ، همان آرایش عادی چهره است که  با استفاده لوازم آرایش به صورت رنگ و لعابی داده می شود. میکاپ روی فرم صورت تاکید نمی کند و فقط به آن رنگ می دهد اما  گریم صورت با استفاده از تکنیک های سایه و روشن برای رفع عیوب صورت فرد می باشد که توسط میکاپ آرتیست و گریمور حرفه ای پیاده می شود. گریم برعکس آرایش بدون رنگ است و فقط با سایه روشن چهره را متعادل سازی می کنند. در اصل گریم به تکنیک‌های تیره روشن کردن یا سایه روشن کردن پوست و متعادل سازی برجستگی‌ها و فرورفتگی‌های پوست اشاره دارد و بیشتر هدف اصلاح چهره است؛ ولی شما با گریم سعی می کنید انواع فرم صورت را به فرم بیضی نزدیک کنید.

مهم‌ترین اصول گریم: 

2 روش اصلی و قابل استفاده برای طراحی پایه گریم وجود دارد؛ کانتور ( تیره کردن ) و هایلایت (روشن‌کردن ) که کانتور برای کمرنگ کردن ایرادهای صورت است یعنی قسمت‌هایی از صورت که شما نمی‌خواهید خیلی به چشم بیاید و هایلایت برای پررنگ و برجسته کردن زیبایی‌های صورت تا بیشتر به چشم بیاید.

گریم عروس:

گریم عروس یکی از شاخه های آرایشی چهره است که در فرم دهی چهره کاربرد بسیاری دارد. انجام گریم قبل از میکاپ در زیباتر شدن میکاپ تاثیر بالایی دارد. در سالن های زیبایی حرفه ای و عروس سراها انجام گریم عروس قبل از میکاپ از ملزومات پکیج های آرایشی عروس به شمار می رود. گریم عروس کاری بسیار تخصصی است و بهتر است توسط میکاپ آرتیست های و گریمور های حرفه ای در سالن های زیبایی و عروس سراها انجام شود تا نتیجه کار به بهترین شکل ظاهر بشود. برای گریم عروس در عین حالی که وسایلی مشترک با وسایل میکاپ وجود دارد ولی دراین میان یک سری از وسایل هستند که تخصصی برای گریم هستند.

وسایل مورد نیاز گریم عروس:

پرایمر صورت

آندربیس

کرم پودر چرب و خشک

پن استیک

کیک میکاپ

اسپری یا پودر فیکس

کانسیلر

کاموفلاژ

آکوا که برای گریم بچه هم استفاده میشه

خط لب و…….

در مطالب بعدی سایت نورا به توضیح و نحوه استفاده هر یک از این موارد خواهیم پرداخت.

سبک یا استایل میکاپ

سبک یا استایل به معنای شیوه انجام آرایش است که به تقسیم وزن و هارمونی رنگ در آرایش صورت می پردازد. انواع سبک های آرایشی را می توان بر اساس چگونگی استفاده از عمق و رنگ و همچنین توازن میان آرایش قسمت های مختلف اجزای صورت دسته بندی کرد.

انواع سبک های میکاپ :

سبک میکاپ کلاسیک – Classic makeup

میکاپ کلاسیک همانطور که از اسمش پیداست استانداردترین حالت در آرایش و پایه و اساس تمامی سبک های میکاپ محسوب می شود. روش اصلی و اولیه در هرکاری را کلاسیک می گویند. آرایش کلاسیک همان آرایش های پایه و اصلی است که عاری از هرگونه نقش و نگار و طراحی، کاملاً ساده و بدون طرح های فشن است. در آرایش کلاسیک زیرسازی و متعادل سازی چهره با فرمول های ثابت انجام شده و تنوع رنگ در چهارچوبی قانونمند به کار گرفته می شود. وزن آرایش در دو ناحیه چشم ها و لب ها در تناسب کامل با یکدیگر بوده و اگر آرایش چشم ها در این سبک سنگین و غلیظ باشد استفاده از رژ لب باید به شکلی ملایم انجام شود و برعکس.

سبک میکاپ اروپایی و آرایش لایت و سبک European makeup

کلمه لایت یک کلمه انگلیسی به معنی روشن است. که به دلیل استفاده از رنگ‌های روشن در این سبک آرایش برای آن انتخاب شده است. و به دلیل رواج استفاده از این سبک در اروپا به سبک اروپایی نیز شناخته شده است. آرایش لایت یا آرایش اروپایی که با نام‌های آرایش ملایم یا آرایش دخترانه هم عنوان می‌شود سبکی از آرایش است که حالت طبیعی از آرایش را روی صورت ایجاد می‌کند.یعنی خبری از رژلب های پررنگ و تیره، مژه و آرایش چشم بولد و غلیظ نیست و همه چیز کاملا نچرال و طبیعی است.

آرایش شرقی Oriental makeup

در آرایش شرقی محدودیتی در زمینه استفاده از رنگ‌های متنوع وجود ندارد ولی استفاده از رنگ‌های شاد و زنده و گرم بیشتر به چشم می آید. سلیقه شخصی در میکاپ های شرقی بیشتر از میکاپ اروپایی و غیره اعمال می‌شود هارمونی داشتن رژلب، رنگ مو ،رنگ لباس و کل میکاپ از اهمیت زیادی برخوردار است.

سبک میکاپ هالیوودی – Hollywood makeup

در آرایش به سبک هالیوودی معمولا تمرکز بر متعادل سازی چهره به نحوی نامحسوس انجام شده و تا حد ممکن از استفاده بی رویه از فوندانسیون در آن پرهیز می شود. در این سبک میکاپ استفاده از رنگ های پایه و نزدیک به رنگ طبیعی پوست شخص مورد توجه است و بازی با طیف ملایم از رنگ های زنده و شاد در آن تا جایی که طراوت طبیعی چهره را کاور نکند مجاز می باشد. در این سبک از میکاپ معمولا شاهد تضاد شدید وزن آرایش در ناحیه چشم ها و لب ها هستیم و گاه با افکت های جالب توجه از تیرگی هایی هنرمندانه در ناحیه چشم ها و بی رنگی و درخشانی قابل تحسین در ناحیه لب ها روبرو می شویم.

سبک میکاپ عربی – Arabic makeup

در آرایش عربی به دلیل استفاده از رنگ های گرم و تیره به میزان بالا شاهد یک آرایش غلیظ خواهیم بود. استفاده زیاد از رنگ های چرب و براق باعث شلوغ شدن و تغییرات زیادی در چهره فرد می شود و اصلا هیچ شباهتی به سبک های آرایشی دیگر ندارد. در این سبک در تمام اجزای صورت ( چشم ، ابرو ، گونه و لب  ) استفاده از رنگ های تیره بلامانع است. ابروهای پررنگ ، خط چشم بلد و سایه های گرم ، گونه های برجسته و رژ لب غلیظ از ویژگی های بارز سبک عربی می باشد.

سبک میکاپ خلیجی – Gulf makeup

در آرایش صورت خلیجی بیشترین تمرکز روی چشم ها است. این نوع آرایش که یکی از سبک های محبوب در جنوب کشور است، ولی در تمام ایران طرفدار دارد و به طور کل آرایشی غلیظ محسوب می شود. در این نوع آرایش بیشتر از رنگ های تیره و خیره کننده مانند مشکی، طلایی، بنفش و قهوه ای برای سایه زدن چشم ها استفاده می شود. برای انجام آرایش صورت خلیجی شما نیاز نیست حتما یک آرایشگر حرفه ای باشید و می توانید با رعایت کردن چند نکته آرایشی در منزل این کار را خودتان انجام دهید.

سبک میکاپ هندی – Indian makeup

در اغلب مدل های میکاپ هندی برای میکاپ چشم ها از خط چشم پهن و سایه نقره ای و طلایی استفاده می شود همچنین در این سبک میکاپ صورت برای میکاپ لب ها از رژلب صورتی و یا قرمز استفاده می شود. میکاپ هندی به صورت غلیظ انجام می شود. کشیدن خط چشم یکی از ضروری مراحل در میکاپ هندی است و اگر شما تمایل دارید چشم هایی دلفریب و جذاب داشته باشید بهتر است از مدل های خط چشم گربه ای و یا خط چشم پهن و دنباله دار برای میکاپ چشم های خود استفاده کنید این مدل خط چشم ها علاوه بر اینکه خاص و منحصر به فرد هستند باعث می شوند تا چشم های شما بزرگ تر به نظر برسند.

سبک میکاپ لبانی

میکاپ لبنانی یکی دیگر از مدل های آرایشی است که در زیرمجموعه سبک آرایش عربی قرار دارد. در این مدل میکاپ از فون هایی با قدرت پوشانندگی بالا و تناژ هایی زنده و شاداب مانند صورتی یا بژ استفاده می شود. رنگ ها در این مدل آرایش شاد و سر زنده هستند و در ناحیه چشم بیشتر از رنگ های مشکی یا قهوه ای سوخته استفاده می شود و معمولا در ناحیه قید شده سایه چشم از یک رنگ مکمل برای ایجاد جلوه و جذابیت بیشتر استفاده می شود. سایه های اکلیلی با تناژهای تازه و باطراوت می تواند به زیبایی نتیجه کار بیافزاید.